تلگرام مارکیتنگ

تلگرام مارکیتنگ
  • دوشنبه ۴ دی سال ۱۳۹۶

تلگرام مارکیتنگ
آمار کاربران فعال تلگرام که بالغ بر ۱۶۲میلیون نفر در روز است. زمانی که در فوریه
۲۰۱0نرمافزار «واتسآپ» برای چهار ساعت متوقف شد، حدود پنج میلیون نفر در نرم افزار
تلگرام ثبت نام کردند. این برنامه به سرعت در جدول ردهبندی فروشگاههای برنامه موبایل رشد کرد و به برترین برنامه رایگان در ۴۶کشور از آلمان تا اکوادور تبدیل شد. در آمریکا و چند کشور دیگر نیز تلگرام به رتبه نخست شبکههای اجتماعی دست یافت و بالاتر از فیسبوک، واتسآپ، کیک و …قرار گرفت.
اما واقعاً تلگرام از کجا آمده است؟ برخلاف شایعات متعدد درباره هندی بودن منشاء این برنامه، دو برادر روس به نام «های پل» و «نیکلای دوروف» این برنامه را طراحی کردهاند. آنها بزرگترین شبکه اجتماعی این کشور یعنی VKontakteرا نیز راهاندازی کردهاند که نمونه روسیهای فیسبوک به حساب میآید. تلگرام در حقیقت یک خدمت پیامرسان است که   سرعت واتسآپ و سبکی نرمافزار Snapchatرا با اقدامات امنیتی تازه در هم آمیخته است. واتسآپ سرآغازی برای محبوبیت تلگرام شد و به نظر میرسد این برنامه همچنان شاهد افزایش تعداد کاربر است و بدون شک این روند ادامه خواهد یافت.
به نظر میرسد تلگرام از بسیاری جهات یک نسخه کامل از واتسآپ باشد، از علایم کنترل سبز که هنگام دریافت پیام ظاهر میشود تا شکل و شمایل استیکرهای آن و همچنین قابلیت مشاهده وضع آنلاین یک دوست و ارسال عکس، ویدیو، مکان، تماس و اسناد را دارد. هرچند این نرمافزار چندان ویژه نیست اما ویژگیهای امنیتی و سرعتی آن بسیار مناسب است. شرکت سازنده ادعا میکند این برنامه سریعترین و ایمنترین سیستم پیامرسان در بازار جهانی است که البته بخشی از آن مربوط به پروتکل منبع باز MTProtoاست. در حقیقت تلگرام چنان به امنیت MTProtoاطمینان داشت که وعده داده بود به فردی که بتواند آن را هک کند، ۲۰۰هزار دلار جایزه میدهد. البته این موضوع چندان هم عجیب نیست اما جوایز با این حجم معمولاً برای پیدا کردن ایرادهای امنیتی بزرگ در نرمافزار به کار میرود.
نیکلای دوروف که یکی از سازندههای نرمافزار تلگرام است، به نشریه اینترنتیTechCrunchمیگوید: نخستین دلیل برای حمایت از این برنامه و ساختش آن بود که ابزاری مخابراتی تهیه شود که سازمانهای اطلاعاتی روسیه نتوانند به آن راه یابند. این برنامه ویژگیهایی دارد که به کاربر اجازه میدهد تا مکالمات امنی را با دوستانشان داشته باشند. به گفته این شرکت مکالمات مخفی بهطور کامل رمزگذاری میشوند و هیچ ردی از آنها در سرور تلگرام باقی نمیماند. در این قسمت یک تایمر خود ویرانگر در پیامها تعبیه میشود که بازه آن از دو ثانیه تا یک هفته است. همچنین میتوان با استفاده از یک تصویر که نشاندهنده کلید رمزگذاری است و با مقایسه کلید رمزگذاری خود و دوستتان، از امنیت تلفن همراهتان اطمینان پیدا کنید. اما با وجود پیچیدگی و ایمنی که شرکت سازنده درباره این برنامه ادعا میکند، هیچ روش رمزگذاری ایده آل نیست. این شرکت در حقیقت مجبور شده جایزهای ۱۰۰هزار دلاری را به فردی ارائه کند که یک باگ اساسی در این برنامه یافته است.
اما محبوبیت برنامه دلیل دیگری هم دارد. محبوبیت تلگرام فقط به خاطر استانداردهای امنیتی بسیار عالی نیست. منبع باز بودن این نرمافزار یکی از دلایل اصلی محبوبیت این نرمافزار است که به تمامی برنامهنویسان امکان ساخت نسخههای متنوعی از این نرمافزار را میدهد.
بیشتر نرمافزارهای پیامرسان مدرن مانند واتسآپ، یک برنامه تهیه میکنند و آن را قفل میکنند. البته نمیتوان آنان را مقصر دانست، زیرا حفظ یک زبان متحد و امنیت در چند برنامه بسیار مشکل است. همچنین درآمدزایی از یک بستر نرمافزاری به استراتژی زیربنایی آن بستگی دارد. با این حال برادران دوروف با اجازه دادن به برنامهنویسان طرف سوم   توانستهاند به موفقیت دست یابند. از آن مهمتر آنکه تلگرام بهعنوان یک سازمان غیرانتفاعی فعالیت میکند و قصد ندارد برای خدماتش هزینهای دریافت کند.
در بخش سؤال و جواب این شرکت آمده است: «قرار نیست تلگرام درآمدزایی کند این برنامه هیچگاه برای دستیابی به سرمایه خارجی تبلیغاتی ارائه نمیکند. نمیتوان آن را فروخت. ما یک بستر کاربری نمیسازیم بلکه یک برنامه پیامرسان برای مردم تهیه میکنیم.
اگر تلگرام سرمایه خود را از دست بدهد، از کاربرانش تقاضای کمک میکند. این یک برنامه کدگذاری پیام برای گروه نیست. با توجه به اینکه این برنامه از شماره تماسهای تلفن فرد استفاده میکند، یک شناسایی کننده است اما گامی مهم در جهت دستیابی به بسترهای پیام رسانی با کدگذاری پیشرفته است که همه میتوانند به آن دسترسی داشته باشند.
تجربه شخصی که در زمینه تلگرام مارکتینگ داشتم، به این نتیجه رسیدم که شما اگر قصد دارید بصورت تداوم دار مشتری از تلگرام جذب کنید، به نسبت هزینه‌های بیشتری را از سایر روش‌ها باید متحمل بشوید. البته این تجربه را من با چندمیلیون تومان سرمایه گذاری به دست آوردم که اینجا به شما می‌گویم و امیدوارم برای شما مفید باشد و اشتباه من را تکرار نکنید.

پیام یا نظرات خود را برای ما ارسال کنید.